messzi vidék

2019.már.31.
Írta: Gyöngyösi Zoltán komment

Duchcov kastélya: Casanova nyugdíjban

Casanova 1785 nyárutóján Bécsben volt, s kedvetlenül nézett maga elé: meghalt Sebastiano Foscarini, a Velencei Köztársaság ide akkreditált nagykövete, akinek ő volt a titkára. Szeretett városából egy gyalázkodó röplap miatt el kellett osonnia, s ez megülte a gyomrát, ezért titkári minőségében…

Tovább

Dürnstein vára: Oroszlánszívű Richárd rács mögött

Dürnstein az osztrák Dunakanyar, azaz Wachau egyik városa. Sok bámulnivaló nincs benne: van egy part menti korzócskája, kompállomása, főterecskéje, néhány utcácskája és egy apátsága, annak egy kék–fehér barokk temploma, ez utóbbi kívülről-belülről egy az osztrák–cseh–magyar tízezerből, az csak a…

Tovább
Címkék: vár, Ausztria, Wachau

Egy lábszárcsont és Varsó szétdúlt zsidótemetője

A halállal és a sírkertekkel mindig közeli kapcsolatot ápoltam. Gyermekkoromban felszámolták a házunk mellett lévő temetőt, s amikor annak dombján a kutyáimat sétáltattam – úgy 9 évesen – , csontok és koponyák halmai között lépkedtem. Megtetszett az egyik lábszárcsont, hazavittem, lemostam,…

Tovább

Bányamúzeum klausztrofóbiásoknak

Mindig is vonzott az, ami a föld alatt van, legyen az bánya, barlang, tárna, üreg, katakomba, járat, lyuk, alagút. Ez szerintem onnan ered, hogy gyermekkoromat közvetlenül a Balaton partján töltöttem, ekkor fejlődött ki bennem a viszolygás a vízpart és napfény kombinációja iránt olyannyira, hogy…

Tovább

Légibombák Belgrád szívében

1999-ben, amikor Szerbia, azaz akkor még Jugoszláv Szövetségi Köztársaság megpróbálta katonai erővel visszaszerezni Koszovót, vagyis saját területét az albán szeparatistáktól, a Koszovói Felszabadítási Hadseregtől (UÇK). A NATO erre minden nemzetközi felhatalmazás nélkül megindította az ország…

Tovább

A Hohenzollernek "ősi" fészke

Stuttgart alatt 50 km-re a mellékút mentén egy nagy, lombos hegy tetején egy soktornyú vár gőgösködik a lágy sváb táj felett: megérkeztünk Hohenzollernbe, a német császári ház „ősi” fészkébe. A wikipedia persze szebb képet közöl, igen, a szomszéd dombtetőkről 300 mm-es objektívvel frappánsabban…

Tovább

Őrlődés Hitler szülőháza fölött

Braunau am Inn, Hitler szülővárosa 1806. augusztus 26–ig az égvilágon semmivel sem írta be magát a német és általában a semmiféle történelembe. Egy nevezetes alakja volt csak, de ez sem biztos, hogy dicsőségére vált: a saját bolondos polgármestere. Hans Staininger (1508–1567) ugyanis egy nap rájött…

Tovább

"Németország a legmélyebb megaláztatásban"

Hitler így ír szülővárosáról, Braunau am Innről a Mein Kampfban: „De egyébként is éppen korunkban hat figyelmeztetően szülővárosom. Több mint száz évvel ezelőtt, hazánk legmélyebb megaláztatásának idején, itt halt vértanúhalált szeretett Németországáért a nacionalista, franciagyűlölő Johannes Palm,…

Tovább

Holešov: egy szép, kellemes zsinagóga

Az észak-morvaországi Holešov városa kicsi és ámélkodtató műemlékekkel nem dicsekedhet. Központjában áll a kastély. (Fotó: Jiří Bureš.)  Első említése 1245-ből származik, ekkor vár volt; a huszita háborúban lerombolták, csak néhány részlet maradt meg belőle a földszint nyugati szárnyán…

Tovább
süti beállítások módosítása